Zespół jelita nadwrażliwego
Zespół jelita nadwrażliwego
autorem artykułu jest Bożena Ryczkowska
Jak rozpoznać
Wspomniana wyżej powszechność występowania Zespołu jelita nadwrażliwego skłoniła lekarzy do ustalenia kryteriów pozwalających postawić jego rozpoznanie.
Według nich ZJN rozpoznajemy, jeżeli:
w okresie ostatnich 12 miesięcy obserwujemy stały lub nawracający ból brzucha, który utrzymuje się, przez co najmniej 3 miesiące ból ten ustępuje po wypróżnieniu
ból zwiÄ…zany jest z nieprawidÅ‚owÄ… czÄ™stoÅ›ciÄ… wypróżnieÅ„ – biegunkami i/lub zaparciami
wszystkie badania dodatkowe, zarówno biochemiczne surowicy krwi, jak i obrazowe – USG, zdjÄ™cia radiologiczne, a także bakteriologiczne i endoskopowe – gastroskopia, rektoskopia, kolonoskopia sÄ… prawidÅ‚owe w wydalanym stolcu nie znajduje siÄ™ krwi.
Przyczyny nie sÄ… jasne
Przyczyny powstawania objawów ZJN mimo uporczywych badaÅ„ medycznych nie sÄ… jasne. Wiemy jedynie, że choroba ma charakter czynnoÅ›ciowy, to znaczy nie wynika z jakichkolwiek zmian morfologicznych (strukturalnych) jelit i narzÄ…dów jamy brzusznej – wÄ…troby, żołądka i trzustki. Mam oczywiÅ›cie na myÅ›li jedynie wyniki stosowanych obecnie badaÅ„ diagnostycznych. W patogenezie, czyli przyczynie rozwoju ZJN podkreÅ›lany jest udziaÅ‚ sfery psychoemocjonalnej chorego i z tego powodu uważa siÄ™ go za najbardziej typowy przykÅ‚ad choroby psychosomatycznej.
Ostatnio coraz częściej wÅ›ród przyczyn objawów ZJN pojawia siÄ™ tÅ‚o alergiczne. Dlatego powszechnie stosowanym sposobem leczenia staje siÄ™ dieta eliminujÄ…ca najbardziej agresywne alergeny pokarmowe – przede wszystkim pszenicÄ™ i mleko krowie. Leki farmakologiczne używane w leczeniu ZJN dajÄ… jedynie krótkotrwałą poprawÄ™ klinicznÄ…, po której na ogół wystÄ™puje nawrót choroby, czÄ™sto o wiÄ™kszym nasileniu. Jest to zrozumiaÅ‚e, ponieważ zgodnie z logikÄ… naturalnej medycyny wÅ‚aÅ›nie powszechnie stosowana farmakoterapia obok nieprawidÅ‚owego żywienia ma koronny udziaÅ‚ w rozwoju objawów ZJN.
Udział dysbiozy
Bardzo istotnym elementem rozwoju dolegliwoÅ›ci charakterystycznych dla ZJN jest dysbioza. Tym mianem okreÅ›la siÄ™ nieprawidÅ‚owy skÅ‚ad flory drobnoustrojów zasiedlajÄ…cych obszar jelit. To wÅ‚aÅ›nie ta mikroflora decyduje o regeneracji uszkodzonych odcinków bÅ‚ony Å›luzowe wyÅ›cieÅ‚ajÄ…cej powierzchniÄ™ przewodu pokarmowego oraz o prawidÅ‚owej odnowie starzejÄ…cych siÄ™ komórek. Jeżeli zdamy sobie sprawÄ™, że powierzchnia ta u przeciÄ™tnego czÅ‚owieka dorosÅ‚ego wynosi okoÅ‚o 400 m kwadratowych i jest to obszar naszego niezwykle ważnego kontaktu z otaczajÄ…cym Å›rodowiskiem jaki ma miejsce podczas każdego posiÅ‚ku stanie siÄ™ zrozumiaÅ‚e, dlaczego jej uszkodzenia maja tak fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia. BÅ‚onÄ™ Å›luzowÄ… pokrywajÄ…cÄ… caÅ‚y przewód pokarmowy można by porównać do wewnÄ™trznej skóry, a jej zewnÄ™trznÄ… warstwÄ™ – nabÅ‚onek - do naskórka, Jest ona pielÄ™gnowana przez symbiotyczne bakterie, które zasiedlajÄ… one nasz organizm niemal tuz po urodzeniu wraz rozpoczÄ™ciem karmienia mlekiem. Jej uszkodzenia wywoÅ‚ywane sÄ… poprzez zjadanie rozmaitych trucizn (leki, konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki), a także w wyniku inwazji przede wszystkim chorobotwórczych wirusów, rzadziej bakterii. Ostatnio coraz częściej zdarzajÄ… siÄ™ także uszkodzenia popromienne, bÄ™dÄ…ce ubocznym objawem stosowanej w chorobach nowotworowych radioterapii. W każdym przypadku dochodzi nie tylko do fizycznego zniszczenia struktur bÅ‚ony Å›luzowej, ale też eliminacji symbiotycznych bakterii jelitowych, bez których szybka i caÅ‚kowita odnowa zarówno nabÅ‚onka jelit, jak głębszych struktur bÅ‚ony Å›luzowej nie jest możliwa.
Jak leczyć?
W przypadku ZJN uszkodzenia, lub zmiany zapalne dotyczą jedynie zewnętrznej, nabłonkowej warstwy błony śluzowej, są ograniczone i praktycznie nieuchwytne powszechnie stosowanymi badaniami diagnostycznymi. Wywoływane przez nie dolegliwości często ujawniają się dopiero pod wpływem związanego z odczuwanymi emocjami nasilenia aktywności wegetatywnego układu nerwowego, bądź ciężkostrawnego pożywienia, czy rozmaitych toksyn zawartych w lekach i środkach chemicznych dodawanych do żywności. Leczenie ZJN jest, więc łatwe, proste i skuteczne, o ile uwzględnimy naturalny mechanizm rozwoju choroby.
Co jeść?
Zawsze należy pamiętać o właściwym żywieniu:
posiłki powinny być pozbawione chemii spożywczej. Wykluczamy, więc z jadłospisy wszelakie gotowe produkty, słodycze, drób i wędliny, a także kostki rosołowe i inne proszkowane lub granulowane dodatki przyprawowe wzbogacane glutaminianem sodu
wyroby z białej mąki zastępujemy wyrobami z maki razowej, najlepiej pszenno-żytniej, lub żytniej
podstawą codziennego jadłospisu powinny być posiłki ciepłe. Zawsze musi się wśród nich znaleźć zupa oraz kasza z warzywami
spożycie mięsa musi zostać ograniczone. W początkowym okresie leczenia bardzo korzystny efekt dają posiłki wegetariańskie
nie ograniczamy spożycia tłuszczów, ale jemy je wyłącznie w postaci naturalnej, najlepiej jako masło lub nierafinowany olej
warzywa powinny stanowić istotny składnik naszej diety. Unikajmy jednak spożywania ich na surowo. Trzeba je poddać obróbce termicznej, która zniszczy zawartą w nich celulozę. Pamiętajmy, że we wszystkich dolegliwościach trawiennych mamy do czynienia z dysbiozą. To właśnie z tego powodu po zjedzeniu surówek pojawiają się wzdęcia oraz uczucie ciężaru w nadbrzuszu. Dysbiotyczne jelita źle trawią błonnik roślinny, gdyż to zadanie spoczywa na symbiotycznych bakteriach, których ilość jest w stanie dysbiozy zbyt mała
zwiÄ™kszamy również ilość wypijanych pÅ‚ynów, ale eliminujemy wszelkie reklamowane „kartonikowe” soki i kolorowe napoje, a także piwo. Najlepiej popijać kompoty, albo rozcieÅ„czone, Å›wieżo wyciskane soki owocowo-warzywne oraz zioÅ‚a
całkowicie eliminujemy, albo ograniczamy do minimum zażywanie leków farmakologicznych. W przypadku osób starszych, zażywających kilka razy dziennie koktajl tabletkowy należy przed ograniczeniem ilości połykanych farmaceutyków porozumieć się ze światłym lekarzem. W ten sposób wykluczamy z żywienia wszelkiego rodzaju drażniące substancję i stwarzamy warunki do samoleczenia zaistniałych mikrouszkodzeń.
jeżeli wśród objawów ZJN dominują biegunki warto jest na okres około miesiąca wykluczyć pszenicę i mleko krowie
dla urozmaicenia walorów smakowych i poprawy trawienia szeroko stosujemy rozmaite naturalne przyprawy.
Koniecznie probiotyki
Koniecznym elementem leczenia ZJN jest równolegÅ‚e stosowanie probiotyków i mieszanek zioÅ‚owych. Jeżeli chodzi o probiotyki, to na rynku aptekarskim mamy ich caÅ‚y arsenaÅ‚. Od znanego od dziesiÄ…tków lat Lakcidu poprzez Lacidofil i Trilac do bardziej skutecznych postaci synbiotycznych. OsobiÅ›cie, przynajmniej na poczÄ…tku terapii, proponuje BeneflorÄ™, gdyż dziaÅ‚a ona niezwykle skutecznie i szybko. Niestety jest dosyć droga. W dalszej fazie leczenia, po ustÄ…pieniu dolegliwoÅ›ci można stosować probiotyk taÅ„szy. Należy, bowiem podkreÅ›lić, że caÅ‚kowita odbudowa prawidÅ‚owej flory jelit – eubiozy – trwa przynajmniej kilka miesiÄ™cy i przez ten caÅ‚y okres konieczne jest zażywanie probiotyków. Ponadto, w poczÄ…tkowej fazie leczenia oraz podczas epizodów biegunkowych trzeba zastosować drugi probiotyk – Enterol. Ogranicza on namnażanie siÄ™ grzybów drożdżakowych i bakterii beztlenowych, których nadmiar zawsze towarzyszy zaawansowanej dysbiozie i wywoÅ‚uje wiele z charakterystycznych dla ZJN dolegliwoÅ›ci. WiÄ™cej informacji na temat zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych dysbiozÄ… można znaleźć w innych materiaÅ‚ach naszej Czytelni.
Zioła zamiast tabletek
Kluczowym lekiem w ZJN są mieszanki ziołowe. Zioła, czyli rośliny lecznicze dzięki zawartości łatwo przyswajalnych witamin, soli mineralnych, rozpuszczalnej krzemionki oddziałują na nasz organizm niezwykle szeroko. Poprawiają przemianę materii, ułatwiają usuwanie szkód wyrządzonych przez choroby, odbudowują prawidłową strukturę tkanki łącznej, która stanowi szkielet dla wszystkich pozostałych narządów i tkanek naszego organizmu. Są, więc materiałem budulcowym, bez którego nie jest możliwe leczenie zmian chorobowych.
Związki hamujące rozwój bakterii chorobotwórczych i grzybów zawarte w roślinach leczniczych nie niszczą zamieszkujących nasz organizm pożytecznych drobnoustrojów. Innymi słowy nie naruszają one prawidłowego ekosystemu mikroflory jelitowej, a wręcz przeciwnie przywracają w nim zaburzoną równowagę, ponieważ ułatwiają namnażanie się symbiotycznych bakterii. W sposób naturalny są, więc komplementarnym do probiotyków orężem w walce z dysbiozą.
Ziołoterapia ma swoje stare zasady:
Zawsze musi być połączona z odpowiednim żywieniem, a w większości przypadków, również z zastosowaniem probiotyków.
Rośliny lecznicze stosujemy nie pojedynczo, ale w złożonych mieszankach.
Leki zioÅ‚owe przygotowujemy najczęściej w postaci odwarów. Zwykle 1 Å‚yżkÄ™ stoÅ‚owÄ… ziół zalewamy zimnÄ… wodÄ…, doprowadzamy do wrzenia i na maÅ‚ym ogniu (w temperaturze okoÅ‚o 90 stopni C) ogrzewamy przez mniej wiÄ™cej 10 min. NastÄ™pnie nakrywamy pokrywkÄ…, żeby „doszÅ‚y” i po nastÄ™pnych 10 minutach odcedzamy. Otrzymany odwar doprawiamy do smaku sokiem z cytryny i miodem.
Należy pamiętać, że zioła, których potrzebujemy powinny nam smakować. W tym celu polecam przyrządzanie ziół z dodatkiem sezonowych owoców, czyli po prostu gotowanie kompotu z ziołami oraz precyzyjne doprawienie uzyskanego odwaru do właściwego dla nas smaku. Jeżeli od razu nam smakują, to oczywiście nie musimy niczego dodawać.
Ilość wypitych ziół nie powinna być mniejsza niż ½ litra. Moje mieszanki zioÅ‚owe nie zawierajÄ… substancji niebezpiecznych można, wiÄ™c wypić ich znacznie wiÄ™cej bez obawy o dziaÅ‚ania uboczne.
W przypadku biegunki konieczne jest wyekstrahowanie z ziół garbników. W tym celu ogrzewanie ziół musi trwać dwukrotnie dłużej.
Jeżeli zioła przestają nam smakować, zaprzestajemy ich picia. Oznacza to, bowiem, że nasz organizm nie potrzebuje już mieszanki o tym składzie. Należy wówczas zmienić skład mieszanki lub, jeśli czujemy się zdrowi, przerwać leczenie
Od lat stosujÄ™ leki roÅ›linne u moich pacjentów i proszÄ™ mi wierzyć, że ich zbawiennego dziaÅ‚ania terapeutycznego nie da siÄ™ niczym zastÄ…pić. Proces leczenia wcale nie trwa latami. Zmniejszenie dolegliwoÅ›ci obserwuje siÄ™ zwykle już w pierwszym tygodniu, jednak caÅ‚kowite ich ustÄ…pienie może wymagać czasami nawet kilku miesiÄ™cy terapii. Najogólniej można by powiedzieć, że im krócej trwa choroba, tym krótszy jest czas leczenia. Wszystko zależy od wÅ‚aÅ›ciwego skomponowania zestawu ziół. Ja stosujÄ™ mieszanki ziół w oparciu o wÅ‚asne receptury, które sÄ… zgodne nie tylko z zaÅ‚ożeniami współczesnej fitoterapii, czyli zawierajÄ… wÅ‚aÅ›ciwe, potwierdzone naukowo zawiÄ…zki biologicznie aktywne, ale – co jest nie miej ważne – uwzglÄ™dniajÄ… zaÅ‚ożenia biodynamiki naturalnej medycyny.
Medycyna akademicka koncentruje się przede wszystkim na obrazie określonych struktur narządów i tkanek i na tej podstawie stawia rozpoznanie choroby. Natomiast medycyna naturalna w rozpoznaniu analizuje przede wszystkim dynamikę zmian czynnościowych określonych funkcji narządów i tkanek i wiąże je z zakłóceniami w generowanej przez cały organizm bioenergii. Ta tajemnicza bioenergia to nic innego, jak siła elektromotoryczna wytwarzanych przez nas pól elektromagnetycznych.
Od tysięcy lat wiadomo, że rośliny lecznicze oddziałują na przepływ energii w naszym organizmie i jeżeli leczenie ma być skuteczne i szybkie, to musi ten wpływ uwzględniać. Należy jednak pamiętać, że muszą one harmonizować z właściwym żywieniem, bez którego skuteczność ziołoterapii będzie ograniczona. Inne możliwości Właściwe żywienie, zioła i probiotyki stanowią współczesny fundament naturalnego leczenia. Człowieka - w przeciwieństwie do roślin - charakteryzuje szeroko rozumiana aktywność ruchowa i emocjonalna. Unieruchomienie, lub siedzący tryb życia, zmartwienia, stres, są przyczyną wielu schorzeń. W rozwoju objawów ZJN ma to bardzo istotne znaczenie. Na tym polu mogą stać się bardzo pomocne właściwie dobrane leki homeopatyczne. Ciągle jeszcze niewiele wiemy o naturze ich działania. Można jedynie stwierdzić w oparciu o ponad dwustuletnie doświadczenie i prowadzone badania kliniczne, że działanie to ma znaczenie i jest wielokierunkowe. Dobór właściwych leków nie jest łatwy i wymaga szerokiej wiedzy medycznej, na szczęście coraz więcej lekarzy posiada taka umiejętność. Dobrze skomponowany zestaw leków homeopatycznych daje szybkie złagodzenie dolegliwości, co w skojarzeniu z dieta, probiotykami i ziołoterapią znacznie skraca okres leczenia.
CzÅ‚owiek jest stworzeniem wÄ™drujÄ…cym, o czym warto sobie przypomnieć, jeÅ›li zaczynamy przewlekle chorować, albo obserwujemy postÄ™pujÄ…ce zbyt szybko starzenie siÄ™. Terapia ruchem jest prosta, Å‚atwa i przyjemna, w dodatku nic nie kosztuje. Niestety nie cieszy siÄ™ popularnoÅ›ciÄ…. A szkoda. Daje ona nadspodziewanie korzystne wyniki nie tylko w sferze dolegliwoÅ›ci fizycznych i czynnoÅ›ciowych, ale także emocjonalnych. Codzienna dawka ruchu reguluje przemianÄ™ materii, poprawia trawienie i zapewnia prawidÅ‚owÄ… perystaltykÄ™ jelit. Jest niezwykle skuteczna w leczeniu dolegliwoÅ›ci ZJN, zwÅ‚aszcza zaparć i wzdęć. ProszÄ™ jednak nie mylić jej ze sportem. Najbardziej korzystnÄ… formÄ… ruchu dla czÅ‚owieka jest rytmiczny marsz na dystansie okoÅ‚o 10 km, bez „zakupowych” obciążeÅ„ i ciężkiego plecaka. Jeżeli nasza kondycja lub codzienne zajÄ™cia na to nie pozwalajÄ… na można go częściowo zastÄ…pić ćwiczeniami opartymi na wzorcach indyjskiej hatha jogi lub chiÅ„skiego qigong lub tai chi.
dr Bożena Ryczkowska
--
Więcej ciekawych tekstów na www.naturalnamedycyna.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Kamica nerkowa
Cyfrowa rewolucja - czy traktować ją poważnie?
Ważne tłumaczenia
Pensja z nieba
Miłość inaczej