Katalog Department of Virtuosity

Katalog Department of Virtuosity

Katalog Department of Virtuosity
autorem artykułu jest Mikołaj Furmankiewicz

Pomysł stworzenia katalogu Department of Virtuosity narodził się w mojej głowie po wielu podróżach wgłąb Internetu. Od dość dawna korzystałem ze specjalistycznych muzycznych baz danych oraz katalogów, ale zauważyłem tam pewną lukę. Zdaję sobie sprawę, że moje zainteresowania muzyką wirtuozowską miały znaczny wpływ na powyższe spostrzeżenie. W wielości informacji dostępnych w Internecie nie znalazłem ani jednego katalogu, który w całości poświęcony byłby wirtuozom i zespołom, w których tacy muzycy grali bądź nadal grają. Znalazłem tylko pojedyncze linki na stronach artystów, które odsyłały mnie do poszczególnych wirtuozów i grup muzycznych. Zastanawiałem się, dlaczego nikt nie stworzył jeszcze takiego katalogu?

Według mnie, największym problemem jest właściwa klasyfikacja artystów, których można by przypisać do kategorii wirtuozów. Biorąc pod uwagę, że duża część muzyków i zespołów w Department of Virtuosity reprezentuje rozmaite odmiany muzyki hard rockowej i metalowej, problem ten jeszcze bardziej się komplikuje. Dzieje się tak, ponieważ termin "wirtuozeria" we wspomnianym przedziale gatunkowym nie jest tak ostry i wyraźny jak w muzyce poważnej. Jeżeli myślimy o wirtuozie grającym muzykę poważną, jesteśmy niemal pewni, że taki muzyk posiada wykształcenie muzyczne, słuch absolutny, charakterystyczny styl gry, prestiżowe nagrody na swoim koncie, a przede wszystkim mamy świadomość, że jest on nadzwyczajnie uzdolniony, a więc nie istnieje taka kompozycja, której technicznych zawiłości nie mógłby pokonać. Rzecz jasna, w świecie muzyki hard rockowej i metalowej jest wielu muzyków z wykształceniem muzycznym. Ale z drugiej strony, jest wśród nich wielu muzyków, którzy nie ukończyli żadnych szkół muzycznych, nie potrafią czytać nut, nie znają skal muzycznych ani historii muzyki, natomiast bezbłędnie wykonują i przerabiają kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Niccolo Paganiniego oraz innych wielkich twórców - dzięki swoim słuchowym, manualnym i pamięciowym zdolnościom. Zresztą czasami możemy się spotkać z opiniami wykształconych muzyków, którzy chwalą muzyków-samouków za ich dokonania.

Dlatego też sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana w przypadku próby dookreślenia terminu "wirtuozeria" na płaszczyźnie muzyki hard rockowej i metalowej. Oba te gatunki i związane z nimi podgatunki, od swojego początku, kojarzą się z wolnością, dlatego też, przy tworzeniu katalogu Department of Virtuosity, pozwoliłem sobie uwolnić je od ostrej klasyfikacji. Uważam, że próba ich ścisłego zdefiniowana mogłaby okazać się zupełnie bezcelowa, ponieważ w pewnym sensie ograniczałaby samą muzykę. Dlatego też postanowiłem stworzyć Department of Virtuosity jako wyłącznie moją osobistą propozycję. Artyści i zespoły, znajdujący się w katalogu, reprezentują wiele odmian muzyki: AOR (adult-oriented rock), art rock, avantgarde, blues rock, classical guitar, funk, fusion, hard rock, heavy metal, instrumental, jazz, neoclassical hard rock/metal, melodic power metal, US power metal, progressive rock/metal, rock, shredding metal, speed metal, symphonic metal, technical death metal (progressive death metal), techno-thrash, thrash metal i inne. Tworząc ten katalog, przyjąłem zasadę mówiącą, że artysta lub zespół wpisywany do niego musi reprezentować wysoki poziom artystyczny. Zespół nie musi wykonywać muzyki typowo wirtuozowskiej, ale w grupie powinien grać przynajmniej jeden wirtuoz.

Jednocześnie zdaję sobie sprawę z tego, że katalog Department of Virtuosity może wzbudzać różne emocje, jednak chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że jest on jedynie moim osobistym pomysłem. Katalog, krok po kroku, jest modyfikowany i w miarę możliwości uaktualniany. Chciałbym podkreślić, że pełną odpowiedzialność biorę za linki opisane i aktywowane. W ten sposób chcę stworzyć pewnego rodzaju "bramkę jakości", świadczącą o tym, że znajdujący się w niej muzycy i zespoły przeszły szczegółową weryfikację. W przyszłości planowane jest również umieszczenie wewnętrznej wyszukiwarki, dzięki której muzycy będą mogli swobodnie wyszukiwać innych artystów do współpracy. Oprócz tego, zachęcam do zapoznania się z moimi recenzjami oraz z Department of Virtuosity at MySpace, w której również znajdziecie mnóstwo uzdolnionych muzyków-solistów, ciekawe zespoły i wiele innych.

Mikołaj Furmankiewicz

--
Department of Virtuosity (directory)

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Kamica nerkowa
Cyfrowa rewolucja - czy traktować ją poważnie?
Ważne tłumaczenia
Pensja z nieba
Miłość inaczej